Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Implementatie van Triple-C voor mensen met EVB+: van belofte naar ervaren effect?

KPO 52 header

Deze afbeelding is gegenereerd met AI

Project: Implementatie van Triple-C voor mensen met EVB+

Dit Alliade-project richt zich op de implementatie van de begeleidingsmethodiek Triple-C (Cliënt, Coach, Competentie) op locaties voor mensen met een EVB+ (een ernstige verstandelijke beperking gecombineerd met complexe gedrags- en psychische problemen). Bij de Triple-C methodiek ligt de focus niet op het beheersen of bestraffen van moeilijk gedrag, maar op het herstellen van het gewone leven en het vervullen van menselijke behoeften, zoals veiligheid en vertrouwen.

Het project heeft een tweeledig doel:

  • Het verbeteren van de kwaliteit van leven van cliënten.

  • Het vergroten van de handelingsbekwaamheid van medewerkers — oftewel de mate waarin zij zich deskundig en zelfverzekerd voelen om juist te handelen in complexe situaties.

Tegelijkertijd wordt het ervaren effect van de implementatie wetenschappelijk onderzocht.

Onderzoeksopzet en fasering

De implementatie wordt begeleid door een gecombineerd implementatie- en ervaringsonderzoek met een mixed-methods opzet. Hierbij worden twee vormen van onderzoek gecombineerd: cijfermatige gegevens uit vragenlijsten én verhalende inzichten uit interviews op cliënt-, medewerker- en locatieniveau. Door deze aanpak kan niet alleen het effect van de methodiek worden onderzocht, maar kan het implementatieproces ook continu worden gevolgd en bijgestuurd.

In totaal nemen 5 locaties en 18 cliënten deel aan het onderzoek. De fasering ziet er als volgt uit:

  • Nulmeting: Uitgevoerd op alle locaties voorafgaand aan de scholing.

  • Scholing: Medewerkers worden geschoold in de Triple-C methodiek.

  • Vervolgmetingen: Drie opeenvolgende nametingen op zes maanden, één jaar en anderhalf jaar na de start van de scholing.

De resultaten

De eerste resultaten geven een voorlopig beeld van de implementatie en de eerste effecten in de dagelijkse zorgpraktijk.

Eerste ervaringen van medewerkers

  • Cliëntgerichte benadering: Medewerkers geven aan dat zij het gedrag van cliënten meer interpreteren als een signaal van een onderliggende behoefte. Dit sluit direct aan bij de visie van Triple-C en leidt tot een meer cliëntgerichte manier van begeleiden.

  • Uitdagingen in de praktijk: De vertaalslag van de scholing naar de dagelijkse praktijk blijkt uitdagend. Dit is mede afhankelijk van de randvoorwaarden op de specifieke locatie, zoals de stabiliteit van het team.

Kwantitatieve resultaten

De kwantitatieve resultaten laten op dit moment nog geen duidelijke trends zien. Door het beperkte aantal deelnemers met een vervolgmeting en de grote variatie tussen cliënten kunnen er nog geen uitspraken worden gedaan over structurele effecten. Omdat het implementatieproces over een langere periode wordt gevolgd via ervaringsonderzoek, zullen de komende vervolgmetingen naar verwachting meer inzicht geven in de effecten.

Inzichten voor het implementatieproces

  • Flexibele en lerende aanpak: Het gelijktijdig uitvoeren van onderzoek en implementatie maakt een nauwe afstemming met de praktijk mogelijk. Bevindingen kunnen direct worden benut om de implementatie bij te sturen.

  • Eigenaarschap op locatieniveau: Locaties die vanaf het begin betrokken zijn en een duidelijke behoefte hebben aan de methodiek, laten meer draagvlak en motivatie zien.

  • Duurzame borging: De implementatie is ingebed binnen de zorgprogrammering van Alliade en wordt ondersteund door de directie en de raad van bestuur. Dit vormt een sterke basis voor verdere borging (het vastleggen van de nieuwe werkwijze zodat deze ook op de lange termijn gebruikt blijft worden).

  • Randvoorwaarden voor verankering: Het project laat zien dat duurzame implementatie vraagt om meer dan een goed plan alleen; structurele scholing, coaching en integratie in systemen zijn noodzakelijk om de methodiek in de dagelijkse praktijk te verankeren.

Persoonlijke Ervaring

Een belangrijke les uit dit project is het belang van het combineren van implementatie en onderzoek. Deze aanpak maakt het mogelijk om continu te leren, bij te sturen en de implementatie beter aan te laten sluiten bij de praktijk. Ook blijkt dat betrokkenheid van zowel de werkvloer als het management essentieel is om een implementatie succesvol van de grond te krijgen en duurzaam te verankeren.

Binnen het project zijn we vooral trots op de nauwe verbinding tussen praktijk, onderzoek en beleid. Door ervaringen van cliënten, vertegenwoordigers en medewerkers actief mee te nemen, worden inzichten vertaald naar concrete verbeteringen in de implementatie. Dit draagt bij aan een gezamenlijke beweging binnen Alliade om de zorg voor mensen met EVB+ verder te ontwikkelen en toekomstbestendig te maken.

Marjanne van der Hoek
Senior onderzoeker bij Alliade

Kirsten Hoeberichts

De mensen achter dit onderzoek

Marjanne van der Hoek

Marjanne van der Hoek

Senior onderzoeker bij Alliade

Eva Jaarsma

Eva Jaarsma

Senior onderzoeker bij Alliade

Tessa Wokke

Tessa Wokke

Gedragskundige en onderzoeker bij Alliade

Anouk van Vilsteren

Anouk van Vilsteren

Gedragskundige en onderzoeker bij Alliade

Janet Bloemhof

Janet Bloemhof

Onderzoeker bij Alliade

Gea Wiersma

Gea Wiersma

Gedragskundige en onderzoeker bij Alliade

Marleen Lohof

Marleen Lohof

Junior onderzoeker bij Alliade

Anna-Lynn Oostra

Anna-Lynn Oostra

Junior onderzoeker bij Alliade

Martha Martens

Martha Martens

Senior redacteur bij Alliade

Alain Dekker

Alain Dekker

Hoofd praktijkgericht wetenschappelijk onderzoek bij Alliade

Bekijk Onze Andere Projecten

Hoewel meedoen niet meer mogelijk is, nodigen we u uit om onze andere projecten te verkennen. Ontdek hoe wij ons inzetten voor de langdurige zorg en laat u inspireren door de impact die we samen kunnen maken.